Jeden z najlepszych banków na świecie emituje obligacje, które można kupić z Bitcoinem

Reading time:

China Construction Bank wykorzystał technologię łańcucha blokowego do emisji pierwszej transzy planowanego długu o wartości 3 mld dolarów.

China Construction Bank nawiązał współpracę z fintech z Hongkongu

China Construction Bank nawiązał współpracę z fintech z Hongkongu w celu wyemitowania pierwszego w historii bezpieczeństwa cyfrowego opartego na łańcuchach blokowych, wydanego przez chińską instytucję finansową.

Jeden z banków „Wielkiej Czwórki“ w Chińskiej Republice Ludowej, CCB jest drugim co do wielkości bankiem na świecie pod względem sumy aktywów na jesieni 2020 roku.

Plan megabanku z nową emisją papierów dłużnych opartych na łańcuchu blokowym zakłada pozyskanie do 3 mld USD, począwszy od transzy 58 mln USD, od osób prywatnych i instytucji. Obligacje cyfrowe zostaną wyemitowane za pośrednictwem zagranicznego oddziału CCB w Labuanie (Malezja) w wysokości co najmniej 100 dolarów każda, a ich termin wykupu będzie wynosił trzy miesiące. Zapłacą one annualizowane odsetki Libor plus 50 punktów bazowych, czyli około 0,75%.

Innowacja polega na tym, że obligacje te są wykorzystywane jako tokenowe certyfikaty depozytowe w łańcuchu blokowym, który wspiera emisję takich obligacji o małej wartości; obligacje nie oparte na łańcuchu blokowym są zazwyczaj sprzedawane przy wyższych wartościach minimalnych, a zatem są ograniczone do profesjonalnych inwestorów lub innych banków.

Ponadto, certyfikaty depozytowe w formie tokenów będą

Ponadto, certyfikaty depozytowe w formie tokenów będą mogły być przedmiotem obrotu na giełdzie Fusan. Giełda, która jest regulowana w Labuanie, rozpocznie obrót tymi obligacjami na żywo 13 listopada. W szczególności, ponieważ Fusan wspiera handel kryptokurrency, inwestorzy będą mogli wymienić Bitcoin (BTC) na dolary amerykańskie w celu zakupu obligacji. Transakcje te będą obciążone prowizją.

Dyrektor generalny Fusangu, Henry Chong, powiedział dziennikarzom, że jeśli obligacje będą popularne, cyfrowa giełda zamierza wprowadzić podobne produkty denominowane w innych walutach. Jak podkreśla Wall Street Journal, oprocentowanie obligacji w wysokości 0,75% w skali roku jest wyższe niż większość depozytów bankowych w dolarach amerykańskich.

Rezydenci podatkowi Stanów Zjednoczonych i Chin, a także podmioty lub osoby w Iranie i Korei Północnej, nie będą mogli nabyć cyfrowego papieru wartościowego. Wszystkie wpływy z emisji zostaną zdeponowane w oddziale CCB w Labuanie za granicą. Labuan jest małą wyspą, którą WSJ określa jako raj podatkowy.

CCB „nie handluje bitcoin lub kryptokur walutami“, ale raczej „przyjmuje depozyty bankowe, co jest naszą podstawową działalnością“, podkreślił dyrektor operacyjny CCB Malaysia Steven Wong. Oferta ta jest jednak zapowiadana jako duża innowacja. Jest to „pierwszy publicznie notowany papier dłużny w łańcuchu blokowym“, powiedział Felix Feng Qi, prezes zarządu CCB offshore Malezja i główny dyrektor oddziału CCB Labuan.